Рус Укр

Остеохондроз поперекового відділу хребта

Біль у спині часто виступає наслідком остеохондрозу поперекового відділу хребта. Вона локалізується в нижній частині спини, людині важко нахилятися, повертати тулуб і вставати. Лікувати поперек потрібно одразу, поки не виникла низка ускладнень.

Що таке поперековий остеохондроз

Дегенеративні зміни у тканині міжхребцевих дисків, що надалі спричиняють структурні зміни в них та порушення рухової активності хребта, називають остеохондрозом [1]. Це одне з захворювань, що може привести до інвалідності. Людині важко пересуватися, працювати, самостійно обслуговувати себе.

Хребет є найважливішим опорним елементом кістяка людини. Він складається з хребців, міжхребцевих дисків, зв’язок, сухожиль. Вздовж нього проходять кровоносні судини і нервові стовбури. Чому хребет такий гнучкий? Цю функцію йому забезпечують міжхребцеві диски.

Диск – хрящова структура. Вона складається з круглих пластинок, хряща і внутрішнього ядра. Цей гелеподібний елемент дозволяє хребту згинатися, не пошкоджуючи його, адже хребці – це кісткова тканина. Кістки не мають щільно тертися одна об одну, інакше вони руйнуються. Диски амортизують хребет, підтримують його рухову функцію і пом'якшують навантаження.

Остеохондроз поперекового відділу хребта – руйнування або дегенерація дисків між хребцями L1-L5. Саме вони відносяться до поперекового відділу [2].

П'ять нижніх хребців хребта (S1-S5) належать до крижового відділу. Симптоми і причини остеохондрозу попереку часто об'єднують із цією областю. Захворювання називають остеохондрозом попереково-крижового відділу.

Які зміни відбуваються:

 • центральна частина диска – ядро – висихає і втрачає амортизуючу функцію;
 • фіброзне кільце на периферії диска стає тонким, тріскається;
 • розвиваються протрузії і грижі на диску, розростаються остеофіти на хребцях.

Поперековий відділ частіше за всіх страждає від гриж міжхребцевих дисків.

Причини виникнення

Біомеханічна причина остеохондрозу – стирання диска. Але до цього може призвести низка негативних чинників – зовнішніх і внутрішніх:

 • Зайва вага. Остеохондроз попереку часто розвивається у людей із зайвою вагою. Додаткові кілограми створюють підвищене навантаження на хребет, під вагою диски стають тонкими.
 • Підйом і переміщення тяжких предметів. Регулярні навантаження на поперек, пов'язані з родом діяльності і спортом, також є причиною болю в спині.
 • Сидячий образ життя. Коли людина сидить, хребет підтримує це положення. Основне навантаження припадає на поперековий відділ.
 • Травми і падіння, особливо на спину і куприк.
 • Переохолодження може викликати запалення і руйнування хрящів.
 • Генетичні порушення. Сюди відносяться небезпечні вроджені захворювання і анатомічні особливості будови хребців.
 • Гормональні та ендокринні порушення. Гормони виступають природними регуляторами низки процесів – за порушення їх вироблення страждає все тіло, зокрема і хребет.

У поперековому відділі всього 5 хребців, вони утворюють фізіологічний лордоз – природний вигин хребта. Він формується ще в дитинстві, коли дитина освоює ходьбу і сидіння. На поперек припадає основне навантаження, тому хребці тут найвищі і щільніщі в порівнянні з іншими. Але їх межхребцеві диски здатні руйнуватися, викликаючи остеохондроз поперекового відділу. Крижі – нерухома область, але вона є основою для сідничного м'яза, який відповідає за рух ніг. Тому його здоров'я також важливо.

Ознаки та симптоми

Перші симптоми остеохондрозу попереку і крижів – це біль у нижній частині спини і хрускіт в цій області. Залежно від стадії, захворювання викликає різну інтенсивність болю і скутість рухів.

Ознаки поперекового остеохондрозу з боку хребта:

 • викривлення і зміна конфігурації хребців, хиткість «конструкції»;
 • м'язи попереку знаходяться в постійній напрузі;
 • знижується рухова активність у поперековому відділі – важко нахилятися, здійснювати кругові рухи, повертати тулуб вбік.

Серед ознак остеохондрозу попереку виділяють рефлекторні і корінцеві симптоми.

Рефлекторні характеризуються гострим болем:

 • Люмбаго або «простріл». Його може спровокувати будь-який рух, навіть кашель і чхання. Для полегшення болю пацієнт зазвичай нахиляється вперед або вбік.
 • Люмбалгія. Цей біль ниючий, його можна перетерпіти на перших стадіях – саме він заявляє про початок захворювання. У період загострення біль переходить у постійний.
 • Люмбоішіалгія – біль у нозі.

Корінцеві ознаки:

 • зниження чутливості в ногах;
 • відсутність або зниження рефлексів;
 • м'язова слабкість.

Корінцеві симптоми з'являються в результаті защемлення нервів поперекового відділу. Вони теж характеризуються болем:

Хребці Який нерв защемлено Симптоми
L3–L4 Спинномозковий нерв L4 Слабкий колінний рефлекс, оніміння передній поверхні стегна
L4–L5 Спинномозковий нерв L5 Слабкі м'язи великого пальця стопи, людина не може утримувати тіло, стоячи на п'ятах. Біль і зниження чутливості в попереку, сідницях і гомілці
L5–S2 Спинномозковий нерв S1, S2 Людина не може втриматися стоячи на носках, оніміння за задньою поверхнею стегна і бічною поверхнею стопи, болить і німіє мізинець.

Діагностика

Остеохондроз попереку діагностується на прийомі у лікаря. Перший крок – це збір анамнезу і розпитування пацієнта. Точний діагноз ставиться за результатами томографії. Це МРТ і КТ, які дають точне поняття про стан хребців, наявність остеофітів, протрузій і гриж. Рентген вважається менш інформативним способом.

Ультразвукове сканування дозволяє визначити стан судин. Воно грає ключову роль при призначенні лікування.

Остеохондроз нижнього відділу хребта можна сплутати з іншими захворюваннями, адже защемленні нерви викликають болі не тільки в поперековому відділі. За наявності екстравертебральних [3] симптомів (поширення болю на внутрішні органи) рекомендовано записатися на прийом до:

 • гінеколога й уролога – при хворобливому сечовому міхурі, гінекологічних болях;
 • гастроентеролога при запорах і геморої.

Коли виникли перші симптоми, не потрібно займатися самодіагностикою. Це загрожує низкою ускладнень.

Стадії

Остеохондроз поперекового відділу має 4 стадії. Вони характеризуються змінами в дисках, хрящовій тканині і синовіальній оболонці. Чим більша дегенерація – тим вищій ступінь захворювання. Всі зміни добре видно на МРТ і КТ:

 1. Стадія перша. Її також називають доклінічною. Тобто симптоми можуть не проявляти себе, але висота диску вже знижується. Фіброзне кільце також постраждало – в ньому з'явилися мікротріщини. Непряма ознака – швидке стомлення і м'язова слабкість при руховій активності.
 2. Стадія два. Зачеплена центральна частина диска – його ядро. Тут безпосередньо знаходиться хрящ, а значить зміни патологічні. Порушуються обмінні процеси колагену, людина відчуває біль, їй важко нахилятися, присідати.
 3. Стадія 3. Фіброзне кільце зруйновано, хребці втрачають стабільність. Страждають нерви і судини. Третя стадія характеризується вираженими болями і втратою чутливості. З'являються грижі і протрузії.
 4. Стадія 4. Рубцювання тканин диска. Хребці одягаються в «панцир» і можуть зростатися. Людина практично не може рухатися сама, біль залишається тільки при защемленні нервів: самі диски вже не болять, так як їх немає.

Перші стадії остеохондрозу піддаються консервативній терапії.

Лікування

Якщо виникає поперековий остеохондроз, лікування його ґрунтується на рекомендаціях Європейської Ліги Проти Ревматизму (EULAR) [4] і Міжнародного Товариства з Вивчення Остеоартрозу (OARSI).

Обходячи за частотою застосування хірургічні втручання і фізіопроцедури, провідні позиції займає медикаментозна терапія. Основне завдання – зняти біль і усунути запалення. Це роблять за допомогою нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) і анальгетиків. Вони усувають больовий синдром, але надають тимчасовий ефект. Зупинити процес руйнування, коли він вже запущений, дуже важко.

З метою часткового відновлення хрящової тканини та сповільнення процесів її руйнації призначають симптом-модифікуючі препарати сповільненої дії або хондропротектори. Наприклад, Терафлекс® містить одразу два хондропротектори:

 • Глюкозамін (у вигляді глюкозаміну гідрохлориду). Він входить до складу синовіальної рідини і сприяє виробленню важливих речовин для здорового хряща, запускає оновлення його тканини.
 • Хондроїтин (у вигляді сульфату). Уповільнює запальний процес і перешкоджає руйнуванню тканин хряща.

Діючі речовини препарату Терафлекс® стимулюють обмінні процеси в хрящовій тканині міжхребцевого диску, сприяють її регенерації і захищають від подальших руйнувань.

Лікування остеохондрозу поперекового відділу включає не тільки Терафлекс®. Таким пацієнтам часто показані фіксуючі засоби (корсети тощо), фізіотерапевтичні процедури, лікувальна фізкультура (наприклад, плавання), зниження маси тіла тощо. Весь комплекс лікувальних заходів має узгоджуватися з лікарем.

Хірургічні методи лікування

Хірургічне лікування остеохондрозу попереку показане на 3-4 стадіях захворювання. Є кілька видів операцій:

 • Мікродискектомія – видалення грижі диску під мікроскопом. Шрам не перевищує 4 см.
 • Фасетектомія – часткове видалення фасеткових суглобів для повернення рухової активності.
 • Ламінектомія – видаляють дужки хребця, щоб звільнити нерви і судини.
 • Фораменотомія – розширення міжхребцевого отвору за допомогою видалення хребцевих шипів.
 • Пункційна нуклеопластика – на диск впливають лазером або лікувальним розчином за допомогою введення голки до хребта.
 • Стабілізація – це операція з установки імплантатів замість зруйнованих елементів.

Усі операції мають низку протипоказань і повинні призначатися з огляду на стан пацієнта.

Чи може вагітність викликати остеохондроз

Вагітність сама по собі не є причиною остеохондрозу, але на її тлі він може розвиватися. Це відбувається, якщо у жінки є схильність до захворювання, або в організмі вже почалися зміни до вагітності. Тоді період виношування дитини стає пусковим механізмом, адже збільшується навантаження на хребет.

Встановлено, що жінки з гарною фізичною підготовкою менше страждають на остеохондроз при вагітності [5]. Справитися з больовими відчуттями допомагає спеціальний комплекс вправ. Його повинен призначати лікар, адже симптоми, які має остеохондроз попереку, можна сплутати з фізіологічними змінами в тілі майбутньої мами. Воно готується до пологів, зв'язки і сухожилля розтягуються, таз змінює структуру. Все це також викликає болі в попереку і паху.

Реклама лікарського засобу. Реєстраційне посвідчення: Терафлекс® №60, №120 UA/7749/01/01 від 17.01.2018, Терафлекс Адванс® №60, №120 UA/4142/01/01 від 04.12.2015. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.CH.10.2019.0640

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище, що виникло при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган. Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу , або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 0 44 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу або зверніться за телефоном 0 44 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.