Остеохондроз поперекового відділу хребта
Біль у спині часто виступає наслідком остеохондрозу поперекового відділу хребта. Вона локалізується в нижній частині спини, людині важко нахилятися, повертати тулуб і вставати. Лікувати поперек потрібно одразу, поки не виникла низка ускладнень.
Що таке поперековий остеохондроз
Дегенеративні зміни у тканині міжхребцевих дисків, що надалі спричиняють структурні зміни в них та порушення рухової активності хребта, називають остеохондрозом [1]. Це одне з захворювань, що може привести до інвалідності. Людині важко пересуватися, працювати, самостійно обслуговувати себе.
Хребет є найважливішим опорним елементом кістяка людини. Він складається з хребців, міжхребцевих дисків, зв’язок, сухожиль. Вздовж нього проходять кровоносні судини і нервові стовбури. Чому хребет такий гнучкий? Цю функцію йому забезпечують міжхребцеві диски.
Диск – хрящова структура. Вона складається з круглих пластинок, хряща і внутрішнього ядра. Цей гелеподібний елемент дозволяє хребту згинатися, не пошкоджуючи його, адже хребці – це кісткова тканина. Кістки не мають щільно тертися одна об одну, інакше вони руйнуються. Диски амортизують хребет, підтримують його рухову функцію і пом'якшують навантаження.
Остеохондроз поперекового відділу хребта – руйнування або дегенерація дисків між хребцями L1-L5. Саме вони відносяться до поперекового відділу [2].
П'ять нижніх хребців хребта (S1-S5) належать до крижового відділу. Симптоми і причини остеохондрозу попереку часто об'єднують із цією областю. Захворювання називають остеохондрозом попереково-крижового відділу.
Які зміни відбуваються:
- центральна частина диска – ядро – висихає і втрачає амортизуючу функцію;
- фіброзне кільце на периферії диска стає тонким, тріскається;
- розвиваються протрузії і грижі на диску, розростаються остеофіти на хребцях.
Поперековий відділ частіше за всіх страждає від гриж міжхребцевих дисків.
Причини виникнення
Біомеханічна причина остеохондрозу – стирання диска. Але до цього може призвести низка негативних чинників – зовнішніх і внутрішніх:
- Зайва вага. Остеохондроз попереку часто розвивається у людей із зайвою вагою. Додаткові кілограми створюють підвищене навантаження на хребет, під вагою диски стають тонкими.
- Підйом і переміщення тяжких предметів. Регулярні навантаження на поперек, пов'язані з родом діяльності і спортом, також є причиною болю в спині.
- Сидячий образ життя. Коли людина сидить, хребет підтримує це положення. Основне навантаження припадає на поперековий відділ.
- Травми і падіння, особливо на спину і куприк.
- Переохолодження може викликати запалення і руйнування хрящів.
- Генетичні порушення. Сюди відносяться небезпечні вроджені захворювання і анатомічні особливості будови хребців.
- Гормональні та ендокринні порушення. Гормони виступають природними регуляторами низки процесів – за порушення їх вироблення страждає все тіло, зокрема і хребет.
У поперековому відділі всього 5 хребців, вони утворюють фізіологічний лордоз – природний вигин хребта. Він формується ще в дитинстві, коли дитина освоює ходьбу і сидіння. На поперек припадає основне навантаження, тому хребці тут найвищі і щільніщі в порівнянні з іншими. Але їх межхребцеві диски здатні руйнуватися, викликаючи остеохондроз поперекового відділу. Крижі – нерухома область, але вона є основою для сідничного м'яза, який відповідає за рух ніг. Тому його здоров'я також важливо.
Ознаки та симптоми
Перші симптоми остеохондрозу попереку і крижів – це біль у нижній частині спини і хрускіт в цій області. Залежно від стадії, захворювання викликає різну інтенсивність болю і скутість рухів.
Ознаки поперекового остеохондрозу з боку хребта:
- викривлення і зміна конфігурації хребців, хиткість «конструкції»;
- м'язи попереку знаходяться в постійній напрузі;
- знижується рухова активність у поперековому відділі – важко нахилятися, здійснювати кругові рухи, повертати тулуб вбік.
Серед ознак остеохондрозу попереку виділяють рефлекторні і корінцеві симптоми.
Рефлекторні характеризуються гострим болем:
- Люмбаго або «простріл». Його може спровокувати будь-який рух, навіть кашель і чхання. Для полегшення болю пацієнт зазвичай нахиляється вперед або вбік.
- Люмбалгія. Цей біль ниючий, його можна перетерпіти на перших стадіях – саме він заявляє про початок захворювання. У період загострення біль переходить у постійний.
- Люмбоішіалгія – біль у нозі.
Корінцеві ознаки:
- зниження чутливості в ногах;
- відсутність або зниження рефлексів;
- м'язова слабкість.
Корінцеві симптоми з'являються в результаті защемлення нервів поперекового відділу. Вони теж характеризуються болем:
Хребці | Який нерв защемлено | Симптоми |
---|---|---|
L3–L4 | Спинномозковий нерв L4 | Слабкий колінний рефлекс, оніміння передній поверхні стегна |
L4–L5 | Спинномозковий нерв L5 | Слабкі м'язи великого пальця стопи, людина не може утримувати тіло, стоячи на п'ятах. Біль і зниження чутливості в попереку, сідницях і гомілці |
L5–S2 | Спинномозковий нерв S1, S2 | Людина не може втриматися стоячи на носках, оніміння за задньою поверхнею стегна і бічною поверхнею стопи, болить і німіє мізинець. |