Плечолопатковий періартрит — симптоми, 
діагностика та лікування

Коли з'являється легкий біль в області шиї і плечей, не всі звертають на нього увагу. Але ж він може свідчити про запалення плечового суглоба і прилеглих тканин. Так розвивається плечолопатковий періартрит — небезпечне і неприємне захворювання. Люди без медичної освіти іноді називають це захворювання «періартрит плеча», «періартрит плечового суглобу» або «плечовий періартрит», але правильна назва все ж таки «плечолопатковий періартрит».

Плечолопатковий періартрит — що це?

Періартрит — це запальний процес. Він виникає у тканинах суглоба і біля них: у капсулі, зв'язках, сухожиллях і м'язах. Якщо періартрит не лікувати, він легко перетворюється на артроз суглоба.

Плечолопатковий періартрит займає 80-85% [1] серед усіх захворювань плечового суглоба. У запалення залучені його м'які тканини, тому характерні різкі болі в плечовій ділянці, неможливість підняти руку, набряклість. Якщо на тлі процесу розвивається артроз, рука втрачає рухливість, обвисає і втрачає свої функції.

Причини виникнення

«Періартрит плеча» — явище загадкове, але поширене. Точні причини захворювання ще не встановлені. Основна теорія пов'язує його розвиток з особливостями будови плечового суглоба, в якому немає внутрішньосуглобових стійких зв'язок, а капсула тонка. Всередині неї розташовані два отвори, які пов'язують капсулу із сухожиллями і м'язами. Зверху суглоб плеча захищений кістковою тканиною. Стабільність усієї цієї конструкції обумовлена переважно м'язами. Тому плечовий суглоб — найрухливіший, але водночас дуже крихкий і вразливий перед несприятливими чинниками.

Рука здорової людини робить тисячі рухів на день. Вони різні за частотою та амплітудою, але плечовий суглоб задіяний у кожному. На тлі несприятливих умов може розвиватися «плечовий періартрит», чинники ризику наступні:

 • Перенесена травма плеча;
 • Фізичні навантаження. Зазвичай стосується спортсменів;
 • Вроджені вади опорно-рухового апарату. Наприклад, неправильне центрування головки кістки;
 • Запалення та інфекції;
 • Захворювання внутрішніх органів;
 • Перенесені інсульти та інфаркти.

Класифікація захворювання запропонована ще в 1989 році і передбачає 5 станів [2]:

 • Тендиніт м'язів обертальної манжети;
 • Кальцифікуючий тендиніт;
 • Тендиніт двоголового м'яза плеча;
 • Ретрактильний капсуліт;
 • Розрив сухожиль.

Тендиніт — запалення в сухожиллях, капсуліт — у капсулі суглоба.

Симптоми плечолопаткового періартриту

Як і будь-який артрит, захворювання починається з болю. Він може бути легким на перших етапах ураження суглоба. Артрити завжди пов'язані із запаленням, тому може виникати набряклість у плечі, вона «тисне» на шию, яка теж болить. Основні ознаки періартиту такі:

 • Гострий біль під час руху руки — піднятті, відведенні в сторони;
 • Неможливість зробити круговий рух плечем або його обмеженість;
 • Характерний хрускіт у суглобі говорить про розвиток артрозу на тлі запалення;
 • Порушення чутливості та м'язова атрофія. Виникає, якщо до процесу залучені нервові закінчення;
 • Оніміння кисті, пальців рук або іншої області в руці;
 • На тлі гострого запалення виникає сильний біль, плече набрякає, може підійматися температура.

За появи будь-яких ознак періартриту потрібно одразу звернутися до лікаря.
Побічно про запалення плечового суглоба говорить біль у хребті та шиї. М'язи, суглоби і зв'язки плеча тісно пов'язані з цими областями. Крім того, плечолопатковий періартрит може розвиватися на тлі захворювань хребта.

Методи діагностики

«Періартрит плечового суглоба» можна сплутати з іншими недугами, для яких характерний біль у плечі. Діагноз встановлюють під час обстежень:

 1. Первинний огляд. У процесі консультації лікар оглядає пацієнта на предмет набряклості, збирає анамнез, розпитує про характер болю, можливі його причини, наявність інфекцій, температури тощо. За підозри на артрит плеча призначають інструментальну діагностику;
 2. Рентген. Може точно показати побудову суглоба: наявність деформації, сторонніх включень. Цифрові методи рентген-діагностики оцінюють і характер змін у тканинах. Також метод підтверджує або виключає інші діагнози — пухлини і патологічні відкладення.
 3. Ультразвукове дослідження дозволяє оцінити структуру м'яких тканин і хряща.
 4. МРТ — більш детальний і дорогий спосіб діагностики. При періартриті плеча МРТ призначають не завжди. Томографія виступає допоміжним методом, але зазвичай вистачає УЗД або рентгена.
 5. Аналізи лабораторні. Їх здають при будь-якому захворюванні. Для артриту інформативними є загальні аналізи: сеча і кров, біохімія крові, посів її на стерильність. Також визначають ревматоїдний фактор, призначають імуноферментний аналіз. 

Інші обстеження призначає лікар після огляду і консультації.

«Періартрит плечового суглоба» — лікування

Лікування артритів і артрозів розробляють різні організації. Авторитетними є рекомендації Європейської Антиревматичної Ліги (EULAR) [3] і Міжнародного Товариства з Вивчення остеоартрозу (OARSI) [4]. В останніх виданнях можна знайти перевірені методи терапії. Вони ж стосуються і плечового суглоба. Тому лікування плечолопаткового періартриту можна поділити на три групи:

 • Хірургічне лікування. Застосовуються тільки в крайніх випадках;
 • Нефармакологічні методи. Це різні методики — лазер, ультразвук, електрофорез, аквааеробіка, голковколювання тощо;
 • Медикаментозні. Є найбільш поширеними. З фармакологічних засобів застосовують знеболювальні препарати, протизапальні нестероїдні (НПЗЗ), хондропротектори.

Ефективною є комплексна терапія з комбінацією препаратів різних груп. НПЗЗ можна одночасно застосовувати з хондропротекторами. Відома здатність хондропротекторів зменшувати потребу в НПЗЗ і, відповідно, ризик притаманних їм побічних ефектів [5]. Комбінація глюкозамін + хондроїтин — найбільш вивчена серед цієї групи. Вона міститься в препараті Терафлекс®.

Глюкозамін та хондроїтин — природні складові хрящової тканини. Під дією глюкозаміну і  хондроїтину покращується обмін речовин у хрящовій тканині, прискорюються процеси її природнього відновлення. Ефективність регулярного прийому препарату Терафлекс® при остеоартрозі підтверджена в ході клінічних досліджень [6].

Важливо пам’ятати, що тривалість курсів застосування хондропротекторів має складати не менше трьох місяців: чим триваліше, тим краще. Адже патологічні зміни у структурі хряща розвиваються місяцями і роками. Тому для стійкої нормалізації обміну речовин у хрящовій тканині теж потребується час. Виключення становить Терафлекс Адванс®, який містить не тільки хондроїтин і глюкозамін, але ібупрофен. Його приймають за вираженого болю у суглобах протягом 10-20 днів, а у подальшому переходять на більш тривалий прийом капсул Терафлекс®.
Будь-які методи лікування повинен підбирати лікар після огляду і консультації. Для надійної фіксації плеча під час терапії можна застосовувати спеціальний бандаж-пояс.
І завжди потрібно пам'ятати про своєчасну профілактику. Правильне харчування, здоровий спосіб життя, рівномірне навантаження на хребет виступають попереджувальними заходами.

[1] Астапенко, М. Г. Внесуставные заболевания мягких тканей опорно-двигательного аппарата / М. Г. Астапенко, П. С. Эрялис. — М., 1975. — 152 с
[2] Класифікація періартикулярних поразок області плечового суглоба (T. Thornhill, 1989 г.)
[3] Клінічні постанови, Рекомендації Європейської Антиревматичної ліги (EULAR), доказовий підхід до лікування при остеоартрозі суглобів кисті: «Звіт Спеціальної Комісії Постійного Комітету з Міжнародних Клінічних досліджень, зокрема Терапевтичних.
[4] Zhang W, Nuki G, Moskowitz RW et al. OARSI recommendations for the management of hip and knee osteoarthritis: part III: Changes in evidence following systematic cumulative update of research published through January 2009. Osteoarthritis Cartilage. 2010;18:476-499.
[5] Tallarida RJ, Cowan A, Raffa RB. Antinociceptive synergy, additivity, and subadditivity with combinations of oral glucosamine plus nonopioid analgesics in mice J.Pharmacol Exp Ther. 2003 Nov;307(2):699-704.
[6] Поворознюк В.В., Григорьева Н.В., Гриценко Г.М. Эффективность и длительность последействия препарата Терафлекс у больных гонартрозом при непрерывном и прерывистом режиме введения. Проблеми остеології. -2011 Т.14. №1. С.28-34.
 

Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу: PV_Ukraine@bayer.com, або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном: (044) 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь ласка, передайте інформацію на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.

Реклама лікарських засобів. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися із лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. ТОВ «Байєр», м. Київ, 04071, вул. Верхній Вал, 4-Б, тел: (044)220-33-00. Реєстраційні посвідчення МОЗ України: Терафлекс® UA/7749/01/01 від 17.01.2018, Терафлекс Адванс® UA/4142/01/01 від 22.12.2020.