Рус Укр

Артроз — причини, перші симптоми, види та стадії

Артроз в Україні — широко поширена недуга. На неї страждає 2200,6 осіб із кожних 100 тисяч! [1] Світові показники також залишають бажати кращого. З віком опорно-руховий апарат зазнає низки змін, артроз — один із можливих наслідків. Як захистити своє тіло і як боротися з болем у суглобах?

Що таке артроз

Артроз — це ціла група захворювань. У їхній основі — дегенерація суглобового хряща, яка веде до його витончення, оголення кістки, кісткового розростання й порушення структури суглобових поверхонь.[2]

В артрозу суглобів є й інша (повна) назва — остеоартроз. Вона вказує на те, що разом із хрящовою тканиною захворювання вражає й кістки (від грецького osteon — кістка).

У людському тілі понад 300 суглобів! Захворювання може вдарити в будь-яку з цих точок. Тому про її різновиди кажуть залежно від локалізації. Але походження недуги залишається однаковим.

Різновиди артрозу

Назва «деформуючий артроз» вказує на те, що змінюється природна будова суглоба, він поступово руйнується, і внаслідок не працює належним чином. Практично всі артрози є деформуючими, крім хряща вони зачіпають кісткову тканину, спричиняючи порушення обміну речовин і структури.

Залежно від причин розвитку хворобу поділяють на дві великі групи [3]:

 1. Первинний артроз (ідіопатичний). Він виникає як окреме захворювання, уражає один чи одразу кілька суглобів. Локальні артрози, що належать до різних суглобів, представлені в таблиці 1:

  Назва Зона ураження
  Гонартроз Колінний суглоб
  Коксартроз Кульшовий суглоб
  Артроз плечового суглоба Плечі
  Міжфаланговий (вузлики Гебердена й Бушара) Суглоби кистей рук
  Спондилоартроз (більше належить до захворювань хребта, але має артрозну природу) Хребет

  Зазвичай, недуга уражає великі суглоби [4] — кульшові, колінні, плечові, ліктьові. За деформації 3-х і більше суглобів виникає генералізована форма артрозу.

 2. Вторинний артроз. Розвивається як наслідок інших захворювань або травм. Найбільш поширені представлені в таблиці 2:

  Різновид Причина
  Посттравматичний артроз Перелом, вивих тощо.
  Артрози при ендокринних порушеннях Цукровий діабет, захворювання щитоподібної залози [5]тощо.
  Захворювання в результаті порушень метаболізму Відкладення солей у тканинах, порушення кровообігу тощо.

  Вторинний множинний артроз — важка недуга, що зачіпає одразу кілька суглобів унаслідок захворювань або травм.

Причини артрозу

В організмі людини безліч кісток. Щоби вони нормально функціювали, в місці їх з'єднання існує просвіт. Саме тут розташований суглоб — він з'єднує дві кістки між собою. Поверхня суглоба покрита хрящем (гіаліновим), а сам просвіт заповнений синовіальною рідиною. Хрящ забезпечує рухливість суглоба, його еластичність, а рідина виконує функцію природного мастила, не дає кісткам тертися між собою. Так забезпечується вся рухова активність людини.

Хрящова тканина, зі свого боку, містить спеціальні клітини — хондроцити, колагенові волокна й особливу рідину, яка перешкоджає стисканню хрящів.

За певних умов хрящ стирається, кількість синовіальної рідини зменшується, а кісткова тканина деформується й розростається. Зменшується просвіт між кістками, вони прилягають одна до одної, спричиняючи сильний біль. Рухатися стає складно. У найважчих випадках кістки зростаються між собою, призводячи до інвалідності.

Виникнення артрозу — причини: [6]

Природа Чинник Особливості
Генетична Дисплазія Вроджена деформація
Спадкове порушення вироблення колагену Мутація генів колагену, чинників росту й інші вроджені стани, наприклад, синдром Стіклера
Негенетична Порушення в організмі Хвороби щитоподібної залози, цукровий діабет, нестача вітамінів і мінералів, накопичення солей
Імунні порушення Перенесені інфекції, часті ГРВІ, алергія
Вік Після 40 років сповільнюється зростання хондроцитів, волокна відмирають, їхнє місце заповнюється солями
Вага Надлишкова маса тіла дає більше навантаження на суглоби
Довкілля Різновид діяльності Спортсмени та люди з дуже високою фізичною активністю хворіють на артроз частіше
Травми й операції Ці стани можуть запустити патологічні процеси в суглобі

Стадії та ступені артрозу

Міжнародне Товариство з Вивчення остеоартрозу (OARSI) пропонує класифікацію із 6 ступенів захворювання. Дані ґрунтуються на гістологічних аналізах змін у хрящах [7]:

 • Артроз першого ступеня. Є розволокнення матриксу, набряк, відбувається інтенсивне розмноження хондроцитів, що не встигли дозріти;
 • Артроз другого ступеня. Порушується цілісність поверхневої зони, знижується насиченість забарвлення матриксу у верхньому відділі проміжної зони;
 • Артроз 3 ступеня. Знижується насиченість забарвлення матриксу у 2/3 області глибокої зони. Додаються новоутворення колагенових волокон, формуються вертикальні тріщини;
 • Артроз 4 ступеня. Поверхнева зона відшаровується, формуються кісти й ерозії хрящової тканини;
 • П'ята ступінь. Підлягаюча кістка оголена;
 • Артроз 6 ступеня. Кістка деформується, формуються нарости на голівці (остеофіти), виникають мікропереломи, а регенерація порушується.

Також традиційно виділяють 4 стадії захворювання, залежно від показників рентгена (визначення просвіту між кістками) [7]:

 1. Мінімальне звуження щілини між кістками;
 2. Міжсуглобовий простір звужується, формуються остеофіти;
 3. Множинні остеофіти великих розмірів, ширина суглобової щілини мінімальна, починається деформація;
 4. Простору практично немає, остеофіти великі, кістки піддаються склерозу й деформації.

На початковій стадії артроз може не проявлятися. Згодом виникають болі в суглобах. Якщо на них не звертати уваги, хвороба прогресує.

Чи лікується артроз?

Артроз підлягає успішному лікуванню, але його результат залежить від багатьох чинників:

 • Індивідуальні особливості (вік, спадковість);
 • Ступінь і стадія ураження суглоба;
 • Правильно підібрана терапія.

Лікування артрозу має бути комплексним. Так, OARSI [8] рекомендує три напрями: нефармакологічний, фармакологічний (медикаментозний) і хірургічне втручання при важких стадіях захворювання.

Медикаментозне лікування зводиться до усунення болю й запалення, відновлення пошкоджених структур хряща, запобігання ризику розвитку нових деформацій в інших суглобах.

Одночасно з основними нестероїдними протизапальними засобами (НПЗП) EULAR [9] (European League Against Rheumatism, Європейська Ліга Проти Ревматизму) рекомендує групу препаратів, які діють повільно, але зменшують симптоми артрозу — SYSADOA (Symptomatic Slow Acting Drugs for Osteoarthritis). Основні з них — це комбінації глюкозаміну й хондроїтину. Це природні складові хрящів, які перешкоджають розвитку артрозу, сприяють синтезу важливих речовин для розвитку нормальної тканини. Засоби на їхній основі — хондропротектори — надають позитивний ефект [10]:

 • перешкоджають розвитку змін у хрящі;
 • заважають хворобі вплинути на інші суглоби;
 • уповільнюють прогресування артрозу;
 • полегшують неприємні симптоми;
 • стимулюють регенерацію тканин;
 • дають змогу знизити дозу НПЗП.

Препаратами, до складу яких входить глюкозамін і хондроїтин, є Терафлекс® і Терафлекс Адванс®. Вони полегшують симптоми артрозу. Форма Терафлекс Адванс® додатково містить ібупрофен і має виражений знеболювальний ефект. Дія препаратів доведена низкою досліджень [11], але їх застосування доцільно погодити з лікарем після огляду і постановки точного діагнозу.

Профілактика артрозу

Профілактичні заходи можна проводити до розвитку недуги і за початкових стадій, щоб уповільнити процес.

Первинна профілактика:

 • Харчуватися правильно, не накопичувати зайві кілограми;
 • Займатися фізичними вправами, але в міру;
 • Використовувати зручне взуття, краще з ортопедичною устілкою. Уникати дуже плоскої підошви і робити перерви від каблуків.

У якості фізичних вправ можна вибрати:

 • Заняття плаванням або аквааеробікою;
 • Їзду на велосипеді;
 • Пілатес і гімнастику для суглобів;
 • Стретчинг;
 • Лижі або спортивну ходьбу.

У якості профілактики лікарі також можуть призначити хондропротектори.

Реклама лікарського засобу. Реєстраційне посвідчення: Терафлекс® №60, №120 UA/7749/01/01 від 17.01.2018, Терафлекс Адванс® №60, №120 UA/4142/01/01 від 04.12.2015. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.CH.10.2019.0640

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище, що виникло при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган. Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу , або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 0 44 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу або зверніться за телефоном 0 44 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.