Рус Укр

Коксартроз — артроз кульшового суглоба

Остеоартрози — велика група захворювань [1], пов'язана з дегенерацією хрящової тканини суглоба. За статистикою на цю недугу страждає до 12% населення земної кулі. Почесне місце (близько 40%) серед усіх його видів займає артроз кульшового суглоба.[2]

Що таке артроз

Артроз — деформуюче захворювання суглобів. ВООЗ заявляє, що воно є одним з лідерів з розвитку інвалідності та втрати працездатності [3]. Артроз кульшового суглоба за частотою виникнення займає друге місце після деформації колінних хрящів.

Суглоб складається з декількох компонентів — це:

 • дві кістки, які з'єднуються за допомогою суглоба;
 • гіаліновий хрящ, що забезпечує рухливість;
 • синовіальна рідина, яка виступає мастилом і амортизацією.

Разом ці структури працюють злагоджено і дозволяють людині рухатися.

Якщо хрящова тканина зазнає зміни, кількість синовіальної рідини зменшується, відбувається повільне руйнування всього механізму. В кінцевому результаті на голівках кістки утворюються нарости (остеофіти), а самі кістки стикаються одна з одною. Усе це відбувається всередині, а зовні людина відчуває сильний біль при будь-якому русі. На останніх стадіях хрящ руйнується, через що суглоб не рухається зовсім.

У тілі близько 300 суглобів, найбільші з них — колінний, кульшовий, плечовий. Вони і страждають у першу чергу, адже приймають найбільше навантаження. Залежно від локалізації, розрізняють коксартроз, гонартроз, спондилоартроз та інші види захворювання.

Причини коксартрозу

Розвиток деформуючого артрозу кульшових суглобів може статися в будь-якому віці. Люди старше 50 років становлять групу ризику, адже хрящова тканина з часом руйнується. Загроза також виникає для всіх, чия діяльність пов'язана з підвищеним навантаженням на суглоб: спортсмени, хірурги, перукарі (робота на ногах), вантажники і багато інших.

Серед причин артрозу кульшового суглоба виділяють:

 • вроджені дисплазії, вивих і підвивих головки стегна;
 • інфекція і запалення в суглобі;
 • травми кульшового суглоба;
 • недостатній кровообіг;
 • гормональні збої;
 • супутні захворювання — недуги хребта, ревматизм, хвороба Пертеса.

Дуже часто коксартроз розвивається у людей з надмірною масою тіла [4]. Зайва вага — це додаткове навантаження на опорно-руховий апарат і серце. Суглоб швидше зношується, а кровообіг порушується.

Симптоми артрозу кульшового суглобу (коксартрозу)

Перша явна ознака коксартрозу — це різкий біль. Він виникає під час руху, наприклад, коли людина різко встала з ліжка, а потім поступово зникає. Це початкові стадії захворювання, коли ногу потрібно «розходити». За прогресування недуги біль не припиняється, додатково посилюється після фізичних навантажень.

Потрібно звернути увагу на симптоми артрозу кульшового суглоба одразу:

 • хрускіт у суглобах;
 • больові відчуття виникають у паху, сідницях і колінах;
 • додається біль у нічний час;
 • змінюється характер рухів — людині важко підняти ногу, розгорнути її.

Чим вищій ступінь коксартрозу, тим більше виражені симптоми. На останніх стадіях розвивається «качина» хода: нога вивертається всередину, стає візуально коротшою, людині важко ходити, вона кульгає. Коли хвороба досягає останньої стадії, кістки зростаються, нога не рухається. Тому діагностувати коксартроз потрібно за перших же симптомів.

Важливий момент! Патологія може заявити про себе тільки болем у коліні. Тоді обстежують колінний суглоб і нічого не знаходять. Досвідчений фахівець призначає додатковий рентген кульшового суглоба.

Стадії артрозу стегна

Діагностика коксартрозу включає рентгенологічне обстеження. Згідно характеристик H. Kellgren, J.S. Lawrence (1957) виділяють 4 ступеня:

 1. Артроз 1 ступеня кульшового суглоба. Просвіт між кістками практично не зменшується, остеофітів немає, але людина відчуває біль при рухах.
 2. Артроз 2 ступеня кульшового суглоба. Присутні остеофіти, звуження щілини явно виражено. У людини слабшають м'язи, суглоби «хрумтять», біль стає сильнішим.
 3. Артроз 3 ступеня кульшового суглоба. Щілини практично немає, суглоб деформований, є множинні остеофіти й ерозії. Біль набуває хронічного характеру, рухи скуті.
 4. Коксартроз 4 ступеня. Може супроводжуватися синовітом — запаленням синовіальної оболонки. Суглоб зруйнований, немає просвіту між кістками. Біль гострий, людині потрібна допомога при пересуванні.

Підхід до лікування відрізняється залежно від стадії.

Консервативне лікування артрозу

Рекомендації Європейської Ліги Проти Ревматизму (EULAR) [6] і Міжнародного Товариства з Вивчення Остеоартрозу (OARSI) [7] зводяться до трьох напрямків:

 • Немедикаментозний. Додаткові процедури — ЛФК, електрофорез, масажі;
 • Хірургічний — операції із заміни суглоба;
 • Медикаментозний — лікування за допомогою фармакологічних засобів.

Пацієнтам на перших стадіях захворювання призначають консервативні методики — медикаменти та процедури. У комплексі вони діють ефективніше. При гострих болях і запаленні призначають НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби). Вони усувають симптоми, але не відновлюють кістку і хрящ. При цьому НПЗЗ мають ряд побічних ефектів, тому розглядаються додаткові способи терапії з можливістю зменшення їх дози. Одним з таких векторів виступають препарати SYSADOA (Symptomatic Slow Action Drugs for Osteoarthritis) або симптом-модифікуючі засоби сповільненої дії.

Їх тривалий (півроку і більш) прийом може сприяти не тільки зменшенню болю, але й сповільненню руйнування та частковому відновленню (в межах можливого) хрящової тканини.

Лікування артрозу кульшового суглоба за допомогою SYSADOA рекомендовано починати на найбільш ранніх стадіях. Серед цієї групи виражений ефект мають засоби з глюкозаміном і хондроїтином. Це природні складові хряща, які забезпечують його щільність, стійкість до навантажень і еластичність.

Наприклад, Терафлекс®, що містить комбінацію глюкозаміну і хондроїтину, у низці досліджень довів свою ефективність при артрозах [8]. Складові Терафлекс® стимулюють синтез клітин хрящової тканини, знімають запалення і дозволяють знизити дозу НПЗЗ. Якщо біль виражений, призначають Терафлекс Адванс® із вмістом ібупрофену. Перед застосуванням необхідно проконсультуватися з лікарем.

Хірургічне лікування

На останніх стадіях (4, іноді й 3) артроз стегнового суглоба не підлягає консервативному лікуванню. Відновити хрящі й кістки важко, тоді проводять артропластику або ендопротезування.

Ці операції передбачають заміну суглоба або його частини на спеціальні імплантати. Втручання проводять, якщо суглоб зруйнований практично повністю, а людина не може нормально пересуватися. Термін служби протеза 10-20 років — це ускладнює процедуру, адже з часом може знадобитися повторна заміна, а фіксація елементів при цьому стоїть під сумнівом. Операції рекомендують пацієнтам похилого віку.

Профілактика артрозу кульшового суглоба

Заходи профілактики коксартрозу бувають первинними і вторинними.

До первинних належать:

 • нормальна рухова активність;
 • правильне харчування, прийом кальцію і вітаміну D;
 • здоровий спосіб життя, виключення алкоголю і тютюну;
 • регулювання власної ваги;
 • вибір зручного взуття, відмова від постійного носіння підборів.

Гімнастика та спорт — вторинна профілактика артрозу стегна. Це такі напрямки:

 • заняття на велосипеді;
 • аквааеробіка;
 • плавання;
 • заняття розтяжкою;
 • пілатес.

Корисне будь-яке збалансоване навантаження на суглоби.

Як додатковий засіб профілактики і допомоги для відновлення суглобів можна приймати хондропротектори. Терафлекс® також підходить для цих цілей.

Реклама лікарського засобу. Реєстраційне посвідчення: Терафлекс® №60, №120 UA/7749/01/01 від 17.01.2018, Терафлекс Адванс® №60, №120 UA/4142/01/01 від 04.12.2015. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.CH.10.2019.0640

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище, що виникло при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган. Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу , або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 0 44 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу або зверніться за телефоном 0 44 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.