Коксартроз — артроз кульшового суглоба
Остеоартрози — велика група захворювань [1], пов'язана з дегенерацією хрящової тканини суглоба. За статистикою на цю недугу страждає до 12% населення земної кулі. Почесне місце (близько 40%) серед усіх його видів займає артроз кульшового суглоба.[2]
Що таке артроз
Артроз — деформуюче захворювання суглобів. ВООЗ заявляє, що воно є одним з лідерів з розвитку інвалідності та втрати працездатності [3]. Артроз кульшового суглоба за частотою виникнення займає друге місце після деформації колінних хрящів.
Суглоб складається з декількох компонентів — це:
- дві кістки, які з'єднуються за допомогою суглоба;
- гіаліновий хрящ, що забезпечує рухливість;
- синовіальна рідина, яка виступає мастилом і амортизацією.
Разом ці структури працюють злагоджено і дозволяють людині рухатися.
Якщо хрящова тканина зазнає зміни, кількість синовіальної рідини зменшується, відбувається повільне руйнування всього механізму. В кінцевому результаті на голівках кістки утворюються нарости (остеофіти), а самі кістки стикаються одна з одною. Усе це відбувається всередині, а зовні людина відчуває сильний біль при будь-якому русі. На останніх стадіях хрящ руйнується, через що суглоб не рухається зовсім.
У тілі близько 300 суглобів, найбільші з них — колінний, кульшовий, плечовий. Вони і страждають у першу чергу, адже приймають найбільше навантаження. Залежно від локалізації, розрізняють коксартроз, гонартроз, спондилоартроз та інші види захворювання.
Причини коксартрозу
Розвиток деформуючого артрозу кульшових суглобів може статися в будь-якому віці. Люди старше 50 років становлять групу ризику, адже хрящова тканина з часом руйнується. Загроза також виникає для всіх, чия діяльність пов'язана з підвищеним навантаженням на суглоб: спортсмени, хірурги, перукарі (робота на ногах), вантажники і багато інших.
Серед причин артрозу кульшового суглоба виділяють:
- вроджені дисплазії, вивих і підвивих головки стегна;
- інфекція і запалення в суглобі;
- травми кульшового суглоба;
- недостатній кровообіг;
- гормональні збої;
- супутні захворювання — недуги хребта, ревматизм, хвороба Пертеса.
Дуже часто коксартроз розвивається у людей з надмірною масою тіла [4]. Зайва вага — це додаткове навантаження на опорно-руховий апарат і серце. Суглоб швидше зношується, а кровообіг порушується.
Симптоми артрозу кульшового суглобу (коксартрозу)
Перша явна ознака коксартрозу — це різкий біль. Він виникає під час руху, наприклад, коли людина різко встала з ліжка, а потім поступово зникає. Це початкові стадії захворювання, коли ногу потрібно «розходити». За прогресування недуги біль не припиняється, додатково посилюється після фізичних навантажень.
Потрібно звернути увагу на симптоми артрозу кульшового суглоба одразу:
- хрускіт у суглобах;
- больові відчуття виникають у паху, сідницях і колінах;
- додається біль у нічний час;
- змінюється характер рухів — людині важко підняти ногу, розгорнути її.
Чим вищій ступінь коксартрозу, тим більше виражені симптоми. На останніх стадіях розвивається «качина» хода: нога вивертається всередину, стає візуально коротшою, людині важко ходити, вона кульгає. Коли хвороба досягає останньої стадії, кістки зростаються, нога не рухається. Тому діагностувати коксартроз потрібно за перших же симптомів.
Важливий момент! Патологія може заявити про себе тільки болем у коліні. Тоді обстежують колінний суглоб і нічого не знаходять. Досвідчений фахівець призначає додатковий рентген кульшового суглоба.
Стадії артрозу стегна
Діагностика коксартрозу включає рентгенологічне обстеження. Згідно характеристик H. Kellgren, J.S. Lawrence (1957) виділяють 4 ступеня:
- Артроз 1 ступеня кульшового суглоба. Просвіт між кістками практично не зменшується, остеофітів немає, але людина відчуває біль при рухах.
- Артроз 2 ступеня кульшового суглоба. Присутні остеофіти, звуження щілини явно виражено. У людини слабшають м'язи, суглоби «хрумтять», біль стає сильнішим.
- Артроз 3 ступеня кульшового суглоба. Щілини практично немає, суглоб деформований, є множинні остеофіти й ерозії. Біль набуває хронічного характеру, рухи скуті.
- Коксартроз 4 ступеня. Може супроводжуватися синовітом — запаленням синовіальної оболонки. Суглоб зруйнований, немає просвіту між кістками. Біль гострий, людині потрібна допомога при пересуванні.
Підхід до лікування відрізняється залежно від стадії.
Консервативне лікування артрозу
Рекомендації Європейської Ліги Проти Ревматизму (EULAR) [6] і Міжнародного Товариства з Вивчення Остеоартрозу (OARSI) [7] зводяться до трьох напрямків: