Рус Укр

Артроз колінного суглоба — чому виникає і як боротися

Гонартроз (артроз колінного суглоба) — поширене захворювання, що призводить до інвалідності. За найближчими прогнозами, воно посяде 4-е місце серед причин втрати працездатності в жінок і 8-е — у чоловіків. [1] До його лікування треба підходити серйозно, не ігнорувати навіть перші симптоми.

Що таке артроз колінного суглоба?

Остеоартроз (остеоартрит) — велика група захворювань, що характеризується дегенеративними процесами в суглобах. Будь-який суглоб — це складний біологічний механізм. Він забезпечує підтримання опорно-рухового апарату, поєднує кістки й дає змогу людині рухатись.

Суглоб складається з двох кісток, хрящів, що їх покривають, та особливого просвіту між кістками — суглобної сумки із синовіальною рідиною. Вона відіграє роль природного мастила й не дозволяє головкам кісток тертися одна об одну. Сам хрящ є еластичним, пружним і витримує значні навантаження.

Артроз колінного суглоба — це неприємність, яка виводить із ладу все коліно. Інша його назва — гонартроз. Кількість рідини зменшується, у кістці утворюються кісти та ерозії, хрящ руйнується. Якщо змінюється сам склад рідини і виникає запалення — мова йде про артрит колінного суглоба. Фактично, артрит і артроз є різними назвами однієї й тієї самої хвороби.

Класифікація та етіологія

Залежно від причини виникнення, захворювання поділяють на дві групи. Класифікація гонартрозу (деформуючого артрозу колінного суглоба):

 • Первинний артроз
  Первинна форма виникає як окреме захворювання, має чітку локалізацію. Недугу коліна в цьому випадку називають первинним гонартрозом.
 • Вторинний артроз
  Вторинна форма виступає наслідком якогось чинника: травми, операції, захворювання внутрішніх органів, порушення метаболізму. Великі суглоби, серед яких і колінний, страждають найчастіше. [2]

Залежно від ураження суглоба, виділяють 4 ступеня гонартроза, які можна побачити на рентгенівському знімку. [3] Головна характеристика — розмір і вигляд суглобної щілини. Звуження цього просвіту свідчить про різні стадії процесу:

 • Артроз колінного суглоба 1 ступеня. Щілина ще досить велика, просвіт є. Але вже наявні зміни у вигляді остеофітів (кісткові нарости) у незначній кількості;
 • Артроз колінного суглоба 2 ступеня. Щілина звужується, а кількість остеофітів збільшується. Вони змінюють свої розміри, розростаються;
 • Артроз колінного суглоба 3 ступеня. Видимі ознаки деформації суглоба. Хрящова тканина зруйнована. Виникають ерозії та кісти. Простір між кістками ледве помітний;
 • Артроз 4 ступеня колінного суглоба. Хрящ зруйнований цілком, зміни переходять на кісткову тканину, м’язи та зв’язки.

На останніх стадіях гонартрозу людина пересувається з великими труднощами, часто потребуючи сторонньої допомоги. Окрім втрати рухливості її мучить сильний біль у коліні.

Причини

Недуга виникає на тлі будь-яких процесів, що впливають на структуру хряща. Головні причини артрозу колінних суглобів такі:

 • Генетичні порушення. Коліно страждає від уроджених пороків розвитку хрящової тканини. Це порушення в генах колагену, специфічні захворювання (наприклад, хвороба Гоше), дисплазія колінного суглоба. Поширеними формами є вірусна (О-видна) та вальгусна (Х-видна) будова ніг. Навантаження на коліна поширюється нерівномірно, скоро процес призводить до викривлення постави та гонартрозу.
 • Набуті чинники. Є безліч причин, через які розвивається гонартроз. Перша з них — зайва вага. Статистика свідчить, що кожні 5 кг зайвої ваги збільшують ризик розвитку гонартрозу на 40 % [4]. Ендокринні порушення та аутоімунні процеси також впливають на суглоби. Пацієнтам із цукровим діабетом та захворюваннями щитоподібної залози [5] потрібно стежити за станом суглобів. Гонартроз може виникнути на тлі відкладення солей у коліні. Це пов’язано з порушенням виведення кальцію.
 • Інші чинники. Травма — одна з найчастіших причин розвитку недуги.
  Посттравматичний гонартроз розвивається після ушкодження коліна чи переломів ніг. У суглобі виникають мікротріщини та надколи.

Також на своє здоров’я треба звертати увагу спортсменам та працівникам професій «на ногах». Це вантажники, будівельники, хірурги, перукарі, продавці-консультанти.

Ознаки й симптоми

Перші стадії гонартрозу перебігають непомітно. Іноді гонартроз розвивається після запалення, ГРВІ чи бактеріальних інфекцій. Тому потрібно ретельно стежити за колінними суглобами під час застуди. «Першим дзвінком» може бути хрускіт у коліні та незначний ниючий біль. З розвитком недуги вони посилюються.

Основні симптоми артрозу колінного суглоба: [10]

 1. Скутість рухів, складно зігнути і розігнути ногу в коліні. Амплітуда пересування знижується. У випадку з коліном неможливо п’ятку підтягнути до сідниці, важко присідати.
 2. Хрускіт посилюється, характерний звук виникає під час згинання-розгинання коліна.
 3. Відчуття «неможливості» розігнути ногу після сну чи відпочинку
 4. Біль — основний симптом усіх артрозів.

Варто звертати увагу на будь-який біль, адже він може мати різний характер [4]:

 • Механічний. Ниючий чи гострий, виникає вдень. Пов’язаний із фізичними навантаженнями. Важко ходити сходами, ниє коліно після бігу чи тривалої ходьби. До вечора біль може стихати;
 • Тупий нічний біль. Виникає на 2–3 стадіях гонартрозу. Він не припиняється всю ніч. Пов’язаний цей стан із венозним застоєм та порушеним кровообігом у ділянці коліна;
 • Біль після відпочинку. Триває кілька хвилин після тривалого відпочинку, лежання, сидіння. Виникає бажання «розім’яти ноги», щоби його усунути.

За наявності запального процесу та розвитку артриту коліно може набрякати. Це також характерний симптом.

Лікування остеоартрозу

Вивченням остеоартрозів впритул займаються декілька міжнародних науково-медичних організацій, серед яких: OARSI (Osteoarthritis Research Society International — Міжнародна Спільнота з Вивчення Остеоартрозу) та EULAR (European League Against Rheumatism — Європейська Ліга Проти Ревматизму), ESCEO (The European Society for Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis – Європейське товариство з клінічних та економічних аспектів остеопорозу).

Найефективніші методики лікування вони періодично публікують у своїх рекомендаціях. Усі терапії можна поділити на 3 групи:[6],[7]

 • Немедикаментозне лікування;
 • Медикаментозне лікування;
 • Хірургічне лікування.

Немедикаментозна (фізіо) терапія

Запорукою успішного лікування остеоартрозу колінного та інших суглобів є, насамперед, усвідомлення пацієнтом серйозності своєї хвороби, її можливих перспектив та необхідності відповідних змін свого стилю життя. Заради цього створено безліч профільних освітніх програм, цьому приділяється багато уваги в лікарських рекомендаціях.

Отже, розуміння головної причини розвитку артрозу в кожному конкретному випадку продиктує й засоби для його усунення. Наприклад, якщо артроз спричинений професійними чинниками, наприклад, регулярним постійним підняттям вантажів чи багатогодинною роботою стоячи — необхідні зміни в умовах праці пацієнта. Якщо людина страждає від надмірної ваги — варто вжити всіх заходів для схуднення. Одноманітне положення тіла з обмеженням рухів упродовж дня погіршує обмін речовин у тканинах суглоба. Тому рухатись треба якомога частіше.

Тож здоровий стиль життя, регулярна рухова активність (гімнастика, прогулянки, басейн та ін.), корекція раціону та режиму харчування, спрямована на схуднення, — усі ці засоби можуть і мають бути прийняті самим пацієнтом, щоб усі інші зусилля не виявилися марними.

До немедикаментозних методів лікування, що застосовуються під наглядом лікаря, належать лікувальна фізкультура (ЛФК), фізіотерапевтичні процедури тощо.

OARSI включає до переліку рекомендацій 19 таких немедикаментозних методів. Їх можна поділити на три групи щодо ефективності. Найвищі показники в таких способів:

 • Водна аеробіка. Під час занять у воді навантаження на коліно знижується, а вправи роблять свою справу. Крім цього, можна суттєво знизити вагу — фактор ризику артрозу;
 • Лазерна терапія. Дія лазера запускає регенерацію у тканинах хряща;
 • Електротерапія. Через суглоб пропускають струми низької частоти. Це стимулює відновлювальні процеси;
 • Акупунктура. Традиційний східний метод голковколювання, який треба робити лише у грамотних та перевірених спеціалістів;
 • Лікувальні наколінники. Спеціальні еластичні накладки, які носять постійно.

Менш дієвою вважається бальнеотерапія — лікування мінеральними ваннами.

Найскромніші результати серед немедикаментозних методів демонструють радіотерапія, ультразвук та масажі. Але за посттравматичного артрозу колінного суглоба часто застосовують саме масаж, як додаткове лікування та прискорену реабілітацію.

Серед фармакологічних препаратів високий ефект виявляють нестероїдні протизапальні засоби (НПЗС), але вони впливають лише на біль, мають низку побічних ефектів [9] та обмежень за тривалістю застосування. Тому в якості засобів базисного лікування в переліку OARSI можна знайти хондропротектори. Найбільш вивчені з них хондроїтин та глюкозамін. Вони є природними складовими хрящової тканини, тому можуть поліпшити рухливість суглоба на ранніх (і не тільки) стадіях деформації. Разом ці речовини доповнюють та посилюють ефект одне одного. Препарати з хондроїтином та глюкозаміном давно добре зарекомендували себе на практиці.

Одним із них є Терафлекс® [8] від Байер. Його можна застосовувати на різних стадіях захворювання в комплексній терапії. Терафлекс® справляє такі ефекти:

 • стимулює регенерацію хрящової тканини;
 • справляє протизапальну дію на клітинному рівні;
 • cповільнює дегенерацію хрящової тканини;
 • сприяє зменшенню болю;
 • поліпшує функцію суглобів;
 • зменшує потребу в НПЗС.[11]

Якщо пацієнт дуже скаржиться на біль при гонартрозі, йому можуть призначити знеболювальні препарати. Формула Терафлекс Адванс ®, паралельно з хондроїтином та глюкозаміном, містить ібупрофен, тобто знеболює та лікує суглоби одночасно.

Важливо розуміти: якщо вчасно підібрати правильне лікування, артроз колінних суглобів відступає. Тому за появи перших симптомів слід звернутися до лікаря для коректного призначення препаратів.

Хірургічні методи лікування

Артроз у коліні на останніх стадіях без хірургії вилікувати неможливо. Іноді доводиться повністю міняти суглоб. За рекомендаціями OARSI можна проводити такі операції:

 • Ендопротезування. Складне втручання, за якого вживлюють штучний суглоб. За артрозу колінного суглоба 3 ступеня лікування за допомогою протезів — один із найкращих варіантів.
 • Промивання (санація) суглоба. Відбувається під час малоінвазивного методу — артроскопії. У суглоб вводять спеціальні інструменти невеликого діаметру, за їхньою допомогою здійснюються всі маніпуляції. Розрізи і шрами за цього методу є мінімальними.
 • Шліфування колінного суглоба. Також проводиться за допомогою артроскопії;
 • Остеотомія. Операція на кістках і суглобах, що передбачає повне усунення дефекту.

Багато хто з пацієнтів боїться хірургічних методів, але треба розуміти, що нелікований артроз коліна призводить до зміни постави, навантаження на спину і, зрештою, до інвалідизації.

Реклама лікарського засобу. Реєстраційне посвідчення: Терафлекс® №60, №120 UA/7749/01/01 від 17.01.2018, Терафлекс Адванс® №60, №120 UA/4142/01/01 від 04.12.2015. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.CH.10.2019.0640

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище, що виникло при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган. Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу , або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 0 44 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу або зверніться за телефоном 0 44 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.