Артроз плечового суглоба
«Заморожене плече» — так описують пацієнти свій стан, коли виникає артроз плечового суглоба. Цю недугу можна легко сплутати з іншими патологіями плече-лопаткової ділянки, але суть залишається однією: людина втрачає рухливість, не може нормально відвести руку, відчуває гострий біль.
Що таке артроз плеча
Остеоартроз — серйозне захворювання, яке призводить до обмеження рухів й інвалідності. У нормі суглоб складається з двох кісток і своєрідного прошарку з хряща і синовіальної рідини. Це біологічний «шарнір», завдяки якому працюють усі ділянки опорно-рухового апарату.
Якщо хрящ стирається, просвіт між кістками звужується, утворюються остеофіти. Кістки стикаються між собою, що спричиняє біль і порушує рухи.
Плечовий суглоб — складний механізм, який відрізняється від інших суглобів за будовою, є самим рухливим і підлягає регулярним навантаженням [1]. Ці чинники сприяють розвитку артрозу плеча.
Дані ВООЗ свідчать про те, що від 5 до 30% дорослого населення у світі страждають на больовий синдром і порушення функції плеча [2]. Захворювання виникає у людей різного віку — на нього хворіють і двадцятирічні, і представники старшого покоління. У США з болями в плечі по допомогу звертаються 32,8% пацієнтів старше 60 років [3]. Найчастіше деформуючий артроз плечового суглоба розвивається у жінок і людей похилого віку.
Причини
Плечовий суглоб утворюють такі елементи:
- головка плечової кістки;
- суглобова западина лопатки;
- навколишні тканини, м'язи та сухожилля;
- хрящ і сумка з синовіальною рідиною — обов'язкова частина кожного суглоба
Коли один з елементів ушкоджується, виникають патології плеча.
Деформація плечового суглоба відбувається, якщо стирається хрящ і зменшується кількість синовіальної рідини. До основних причин розвитку проблеми відносяться:
- Остеохондроз шийного або грудного відділів хребта.
- Перенесені травми руки і плеча. Це найбільш часта причина артрозу у людей молодого віку. При переломах, вивихах і ударах у суглобових тканинах утворюються мікротріщини. Вони відновлюються з часом, але можуть провокувати зміщення і деформацію у суглобі.
- Постійні навантаження на суглоб. Це перенесення важких предметів, активні заняття спортом. Тому захворювання часто зустрічається у плавців, штангістів і шахтарів.
- Переохолодження, тривале перебування у холодній воді можуть викликати запалення суглоба — артрит. Артроз розвивається на його тлі.
- Порушення обміну речовин. Це гормональні збої, нестача вітамінів, дефіцит кальцію, надмірне споживання їжі і зайва вага.
- Сидяча робота і діяльність, пов'язана з монотонними рухами рук. У групі ризику знаходяться перукарі, хірурги, вантажники.
Несприятливі чинники навколишнього середовища, нездоровий спосіб життя сприяють розвитку деформацій.
Симптоми артрозу плеча
Симптоматика захворювань плеча дуже схожа. Артроз можна переплутати із такими патологіями [4]:
- Плечолопатковий періартрит. Захворювання запального характеру. Практично завжди одностороннє (страждає один суглоб). Характеризується гострими болями, виникає різко. Знижує амплітуду кругових рухів руки.
- Імпіджмент-синдром. Пов'язаний із порушенням біомеханіки. Під час рухів відбуваються патологічні зіткнення між суглобовими поверхнями, що викликає хронічну травматизацію і запалення.
- Судинні болі в плечі. Пов'язані з порушенням кровообігу в цій ділянці, переважно вони супроводжують людину з дитинства.
Щоб не переплутати ознаки захворювань, потрібно знати характер артрозу плеча — симптоми наступні:
- Скутість і біль при «відвідних рухах». При артриті складно крутити рукою, при артрозі біль виникає при відведенні її в сторону. Людині важко торкатися волосся, піднімати руку вгору, зводити в замок за спиною.
- Біль не характерний для нічної доби.
- Болить тільки плечовий суглоб (якщо немає супутнього артрозу). При періартриті запалення зазвичай множинне.
- Виникає хрускіт при русі рукою.
Знати симптоми корисно, але займатися самодіагностикою не варто. Точне захворювання може встановити тільки лікар за результатами УЗД, МРТ, рентгенологічного дослідження та інших аналізів.
Стадії
Ранні стадії захворювання людина помічає не одразу. Негативні чинники пошкоджують хрящ, він втрачає свою здатність до оновлення. Еластичність хряща знижується, волокна втрачають міцність, у них розвиваються структурні зміни. Тепер будь-яке навантаження стає небезпекою, на хрящі швидко виникають мікротріщини. Все це відбувається всередині організму, тому артроз плечового суглоба 1 ступеня не помітний одразу.
Здебільшого, людина звертає увагу на недугу, коли тріщини проникають до внутрішніх шарів хрящової тканини, зачіпають окістя і виникає біль.
Стадії розвитку захворювання на рентгені визначають так:
- Початкова (перша). Уражено тільки хрящ, є мікротріщини, суглобова щілина у нормальному стані.
- Друга. Артроз наступної (другої) стадії плечового суглоба показує зміни. Хрящ тонкий, щілина звужена, кістки починають розростатися. Пацієнт відчуває регулярні болі.
- Третя. Кістки стикаються, тому що між ними зруйновано хрящ. Відбувається деформація кісткової тканини, наростають остеофіти. Біль не припиняється навіть у стані спокою.
Медикаментозне лікування
Як і будь-яке захворювання, лікування артрозу плечового суглоба проходить за певними медичними рекомендаціями. Ефективний результат показує комплексна терапія. Наприклад, поєднання фізіопроцедур з прийомом ліків.
Відповідно до рекомендацій Європейської Ліги Проти Ревматизму (EULAR) [5] і Міжнародного Товариства з Вивчення Остеоартрозу (OARSI) [6], лікування можна проводити трьома шляхами:
- прийом медикаментів;
- хірургічне втручання;
- немедикаментозна терапія.
Визначити метод, який підходить у кожному окремому випадку, може тільки лікар після повного огляду і проведення аналізів. Операції показані в самих крайніх випадках.
Найбільш поширена терапія — прийом різних медикаментів.
Якщо діагностовано артроз плечового суглоба, медикаментозне лікування може ґрунтуватися на таких препаратах: