Рус Укр

Артроз плечового суглоба

«Заморожене плече» — так описують пацієнти свій стан, коли виникає артроз плечового суглоба. Цю недугу можна легко сплутати з іншими патологіями плече-лопаткової ділянки, але суть залишається однією: людина втрачає рухливість, не може нормально відвести руку, відчуває гострий біль.

Що таке артроз плеча

Остеоартроз — серйозне захворювання, яке призводить до обмеження рухів й інвалідності. У нормі суглоб складається з двох кісток і своєрідного прошарку з хряща і синовіальної рідини. Це біологічний «шарнір», завдяки якому працюють усі ділянки опорно-рухового апарату.

Якщо хрящ стирається, просвіт між кістками звужується, утворюються остеофіти. Кістки стикаються між собою, що спричиняє біль і порушує рухи.

Плечовий суглоб — складний механізм, який відрізняється від інших суглобів за будовою, є самим рухливим і підлягає регулярним навантаженням [1]. Ці чинники сприяють розвитку артрозу плеча.

Дані ВООЗ свідчать про те, що від 5 до 30% дорослого населення у світі страждають на больовий синдром і порушення функції плеча [2]. Захворювання виникає у людей різного віку — на нього хворіють і двадцятирічні, і представники старшого покоління. У США з болями в плечі по допомогу звертаються 32,8% пацієнтів старше 60 років [3]. Найчастіше деформуючий артроз плечового суглоба розвивається у жінок і людей похилого віку.

Причини

Плечовий суглоб утворюють такі елементи:

 • головка плечової кістки;
 • суглобова западина лопатки;
 • навколишні тканини, м'язи та сухожилля;
 • хрящ і сумка з синовіальною рідиною — обов'язкова частина кожного суглоба

Коли один з елементів ушкоджується, виникають патології плеча.

Деформація плечового суглоба відбувається, якщо стирається хрящ і зменшується кількість синовіальної рідини. До основних причин розвитку проблеми відносяться:

 • Остеохондроз шийного або грудного відділів хребта.
 • Перенесені травми руки і плеча. Це найбільш часта причина артрозу у людей молодого віку. При переломах, вивихах і ударах у суглобових тканинах утворюються мікротріщини. Вони відновлюються з часом, але можуть провокувати зміщення і деформацію у суглобі.
 • Постійні навантаження на суглоб. Це перенесення важких предметів, активні заняття спортом. Тому захворювання часто зустрічається у плавців, штангістів і шахтарів.
 • Переохолодження, тривале перебування у холодній воді можуть викликати запалення суглоба — артрит. Артроз розвивається на його тлі.
 • Порушення обміну речовин. Це гормональні збої, нестача вітамінів, дефіцит кальцію, надмірне споживання їжі і зайва вага.
 • Сидяча робота і діяльність, пов'язана з монотонними рухами рук. У групі ризику знаходяться перукарі, хірурги, вантажники.

Несприятливі чинники навколишнього середовища, нездоровий спосіб життя сприяють розвитку деформацій.

Симптоми артрозу плеча

Симптоматика захворювань плеча дуже схожа. Артроз можна переплутати із такими патологіями [4]:

 • Плечолопатковий періартрит. Захворювання запального характеру. Практично завжди одностороннє (страждає один суглоб). Характеризується гострими болями, виникає різко. Знижує амплітуду кругових рухів руки.
 • Імпіджмент-синдром. Пов'язаний із порушенням біомеханіки. Під час рухів відбуваються патологічні зіткнення між суглобовими поверхнями, що викликає хронічну травматизацію і запалення.
 • Судинні болі в плечі. Пов'язані з порушенням кровообігу в цій ділянці, переважно вони супроводжують людину з дитинства.

Щоб не переплутати ознаки захворювань, потрібно знати характер артрозу плеча — симптоми наступні:

 • Скутість і біль при «відвідних рухах». При артриті складно крутити рукою, при артрозі біль виникає при відведенні її в сторону. Людині важко торкатися волосся, піднімати руку вгору, зводити в замок за спиною.
 • Біль не характерний для нічної доби.
 • Болить тільки плечовий суглоб (якщо немає супутнього артрозу). При періартриті запалення зазвичай множинне.
 • Виникає хрускіт при русі рукою.

Знати симптоми корисно, але займатися самодіагностикою не варто. Точне захворювання може встановити тільки лікар за результатами УЗД, МРТ, рентгенологічного дослідження та інших аналізів.

Стадії

Ранні стадії захворювання людина помічає не одразу. Негативні чинники пошкоджують хрящ, він втрачає свою здатність до оновлення. Еластичність хряща знижується, волокна втрачають міцність, у них розвиваються структурні зміни. Тепер будь-яке навантаження стає небезпекою, на хрящі швидко виникають мікротріщини. Все це відбувається всередині організму, тому артроз плечового суглоба 1 ступеня не помітний одразу.

Здебільшого, людина звертає увагу на недугу, коли тріщини проникають до внутрішніх шарів хрящової тканини, зачіпають окістя і виникає біль.

Стадії розвитку захворювання на рентгені визначають так:

 1. Початкова (перша). Уражено тільки хрящ, є мікротріщини, суглобова щілина у нормальному стані.
 2. Друга. Артроз наступної (другої) стадії плечового суглоба показує зміни. Хрящ тонкий, щілина звужена, кістки починають розростатися. Пацієнт відчуває регулярні болі.
 3. Третя. Кістки стикаються, тому що між ними зруйновано хрящ. Відбувається деформація кісткової тканини, наростають остеофіти. Біль не припиняється навіть у стані спокою.

Медикаментозне лікування

Як і будь-яке захворювання, лікування артрозу плечового суглоба проходить за певними медичними рекомендаціями. Ефективний результат показує комплексна терапія. Наприклад, поєднання фізіопроцедур з прийомом ліків.

Відповідно до рекомендацій Європейської Ліги Проти Ревматизму (EULAR) [5] і Міжнародного Товариства з Вивчення Остеоартрозу (OARSI) [6], лікування можна проводити трьома шляхами:

 1. прийом медикаментів;
 2. хірургічне втручання;
 3. немедикаментозна терапія.

Визначити метод, який підходить у кожному окремому випадку, може тільки лікар після повного огляду і проведення аналізів. Операції показані в самих крайніх випадках.

Найбільш поширена терапія — прийом різних медикаментів.

Якщо діагностовано артроз плечового суглоба, медикаментозне лікування може ґрунтуватися на таких препаратах:

Група препаратів Приклади Ефект
Симптоматичні засоби швидкої дії НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби), кортикостероїди, анальгетики, опіоїди Швидко знімають больовий синдром, частково усувають запалення. Викликають низкунебажаних наслідків.
SYSADOA (Symptomatic Slow Action Drugs for Osteoarthritis) — симптоматичні засоби уповільненої дії глюкозамін, хондроїтин, неомиляємі поєднання авокадо і сої (НСАС), екстракти морських організмів Діють повільно — від 2 місяців та довше, сприяючи поступовому відновленню тканин хряща і уповільненню його дегенерації

Одними з найефективніших засобів у групі SYSADOA є препарати глюкозаміну і хондроїтину. Вони сприяють повільному відновленню хрящової тканини на ранніх стадіях. Їх ефективність підтверджена низкою наукових досліджень на рівні доказової медицини [7].

Терафлекс® — хондропротектор, який містить два активних компоненти:

 1. Глюкозаміну гідрохлорид — природний хондропротектор. Глюкозаміни містяться в людському тілі, вони стимулюють синтез необхідних для поновлення хряща речовин.
 2. Хондроїтину сульфат. Хондроїтин — одна зі складових речовин хряща. Знижує запалення і уповільнює дегенерацію тканин.

Формула Терафлекс Адванс®, окрім глюкозаміна сульфату та хондроїтина сульфату, містить ібупрофен, як знеболювальний та протизапальний компонент. Це робить препарат особливо корисним при загостреннях захворювання, коли важливо не тільки підтримати обмін речовин у хрящовій тканині, але й полегшити біль.

Фізіотерапія

Для лікування артрозу плеча також може використовуватися фізіотерапія. Як правило, вона показує ефективні результати тільки на перших стадіях або в комплексі з медикаментозним лікуванням. До її методів належать:

 • теплові процедури — це різні обгортання, парафін тощо [8];
 • ультрафонофорез — вплив ультразвуку підвищує ефект від лікарських мазей і гелів за їх одночасного застосування;
 • магнітотерапія — дія магнітних полів з різними параметрами [9].

Як додаткове немедикаментозне лікування також використовується ЛФК.

Профілактика та відновлення

Головні заходи профілактики плечового артрозу:

 • регулярні заняття спортом, але без зайвих навантажень на плече;
 • жінкам не рекомендується пересувати тяжкості;
 • раз на півроку можна проходити курс масажу;
 • використання хондропротекторів для підтримки здоров'я суглобів.

І, звичайно ж, потрібно дотримуватися здорового способу життя. Алкоголь і тютюн підсилюють чинники для розвитку патологій всіх органів, не тільки суглобів і хрящів.

Реклама лікарського засобу. Реєстраційне посвідчення: Терафлекс® №60, №120 UA/7749/01/01 від 17.01.2018, Терафлекс Адванс® №60, №120 UA/4142/01/01 від 04.12.2015. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.CH.10.2019.0640

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище, що виникло при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган. Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу , або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 0 44 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу або зверніться за телефоном 0 44 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.