Біль у суглобах пальців рук

Біль у суглобах пальців рукБіль у суглобах пальців рук може бути симптомом різних захворювань, у яких є одна спільна риса: спричинені ним відчуття не тільки неприємні, а й різко обмежують можливості людини в повсякденному житті та значно погіршують якість життя [1].
Болять суглоби пальців рукКоли болять суглоби пальців рук, навіть найпростіші повсякденні завдання на зразок зав’язування шнурків на взутті чи маніпуляції комп’ютерною «мишкою» стають практично непосильними. Тим часом біль у суглобах пальців рук часто є сигналом про початок якогось хронічного захворювання.
Найчастішою причиною появи болю у суглобах пальців є такі хвороби, як:
• ревматоїдний артрит;
• поліостеоартроз;
• подагричний артрит;
• псоріатичний артрит;
• різартроз (артроз суглоба великого пальця) [2].
Болять суглоби пальцівБолять суглоби пальців не тільки у людей похилого віку, а й у представників молодого покоління — а найбільш частою причиною такого болю бувають хронічні запальні процеси в різних тканинах суглоба (артрити) або витончення і розм’якшення хрящової тканини всередині нього (артроз).
Найчастіше з болю у суглобах пальців починається таке підступне й небезпечне захворювання, як ревматоїдний артрит. Багато досі незрозумілого щодо природи цієї хвороби, проте зараз більшість фахівців схильні вважати, що ревматоїдний артрит — аутоімунне захворювання.
Іншими словами, тут причиною запалення в суглобі є помилкова атака імунної системи на тканини власного організму.
Улюбленою мішенню ревматоїдного артриту є колінний суглоб, а також міжфалангові суглоби пальців рук.
Запідозрити розвиток цього захворювання можна за наявності таких специфічних симптомів:
• швидкий розвиток сильного болю в уражених суглобах;
• набряки суглобів;
• підвищення температури хворих суглобів пальців;
• обмеженість рухливості в хворому суглобі;
• помітна скутість рухів у суглобі вранці;
• симетричність ураження суглобів — болять ті самі суглоби на обох руках.
Сильний біль у міжфалангових суглобах пальців може спостерігатися і в разі подагри (точніше — подагричного артриту, що є ускладненням подагри, суть якого — порушення обміну сечової кислоти в організмі).
Треба наголосити, що через велику схожість симптомів артритів різного походження поставити точний діагноз у разі болю у пальцях рук може лікар, маючи в своєму розпорядженні дані лабораторних аналізів, рентгенографії та інших діагностичних досліджень.
З цієї причини не слід намагатися лікувати біль у суглобах самостійно за допомогою зігрівальних засобів і компресів з арсеналу «народної медицини». Самолікування зігрівальними мазями з анальгетиками в кращому разі забезпечить лише тимчасовий ефект, після чого хвороба неодмінно відновиться.
Самолікування особливо небезпечне під час ревматоїдного артриту, оскільки за відсутності адекватного лікування хвороба буде швидко прогресувати й призведе до інвалідності.
Болять суглоби пальців на руціБолять суглоби пальців на руці не тільки за артритів різного походження, деякі з яких уже було згадано (подагричний артрит, псоріатичний, ревматоїдний), а й від артрозу.
Різниця між цими групами захворювань значна, хоча і артрити, і артроз суглобів пальців можуть проявлятися болем, практично однаковим за інтенсивністю.
Для артритів характерна наявність запалення складної природи, в розвитку якого велику роль відіграє імунна система. Її підвищена активність, що призводить до розвитку артриту, може бути як формально корисною в разі проникнення в тканини суглоба інфекції, так і невиправданою — що спостерігається при ревматоїдному артриті.Незалежно від причин, що викликали активність імунної системи, цей процес супроводжується складними біохімічними реакціями, які призводять до виділення медіаторів запалення і цитокінів, білків прозапальної дії.
У разі артрозу запалення часто взагалі відсутнє або помірно виражене, оскільки головна особливість цього захворювання — дегенеративні процеси в хрящовій тканині, яка є обов'язковим компонентом будь-якого суглоба поряд з синовіальною оболонкою, синовіальною рідиною і сумкою суглоба [3].
Серед захворювань суглобів пальців рук дегенеративно-дистрофічного характеру найчастіше зустрічаються:
• поліостеоартроз;
• артроз основи великого пальця (різартроз).
Під час поліостеоартрозу, який частіше розвивається у жінок похилого віку, вражаються міжфалангові суглоби практично всіх пальців рук. З цієї причини захворювання має й іншу назву — множинний артроз суглобів пальців рук.
Повільне руйнування хрящової тканини призводить до розвитку декількох специфічних симптомів, серед яких основні:
• сильний біль в області суглобів;
• обмеження рухливості в них;
• деформація суглобів (феномен «вузлуватих пальців»).
У разі різартрозу процес руйнування хрящової тканини зачіпає тільки один суглоб — перший п'ястно-зап'ястний, розташований біля основи першого («великого») пальця.
Беручи до уваги величезну роль, яку відіграє великий палець під час виконання практично будь-яких дій з участю кисті, артроз цього суглоба завдає набагато більше незручностей, ніж, скажімо, артроз суглобів мізинця чи безіменного пальця.
Чому болять суглоби пальців рукЧому болять суглоби пальців рук — таке запитання нерідко виникає у чоловіків і жінок, що наблизилися до 50-річчя, у яких раніше ніколи не спостерігалося ніяких проблем з опорно-руховим апаратом.
Дуже часто (майже в 35% випадків) такий біль пов'язаний зі специфічними дегенеративними змінами в хрящовій тканині суглобів, які зазвичай обумовлені спадковістю.
Спадковість як фактор ризику відіграє велику роль і в розвитку артритів, численної групи захворювань суглобів запальної природи.
Однак крім фактора спадковості, який, зрозуміло, неможливо «коригувати», є і передбачувані чинники ризику розвитку артрозу й артритів.
Вчені встановили, що розвитку захворювань обох груп сприяють:
• куріння;
• зловживання алкоголем, включаючи пиво;
• переважання в раціоні страв з м'яса і м'ясних продуктів;
• часті переохолодження;
• надмірна вага й ожиріння;
• порушення обміну речовин;
• тривалі навантаження на суглоби, пов'язані з професійною діяльністю.
Наукові дослідження, проведені в останні роки, встановили, що навіть у такому важкому захворюванні, як ревматоїдний артрит, частка спадкового чинника в розвитку хвороби становить не більше 50%.
А це означає, що завдяки здоровому способу життя у багатьох випадках можна уникнути хвороб, що викликають нестерпний біль у пальцях рук.
1. Чепой В.М. Диагностика и лечение болезней суставов. -М., Медицина, 1990.
2. Мерта Дж. Артралгия и артриты: Справочник врача общей практики. - М.: Практика. 1998.
3. Physical Medicine and Rehabilitation: Board Review / Ed. by S.J. Cuccurullo. — N.Y.: Demos, 2004. — 881 p.