Рус Укр

Біль у плечовому суглобі

Біль у плечовому суглобіБіль у плечовому суглобі (особливо хронічний, ниючий) не тільки є причиною сильних страждань, а й часто призводить до зниження здатності виконувати найпростіші дії, необхідні в повсякденному житті. Біль у плечі може бути спричинений різними захворюваннями, не завжди пов’язаними з надмірним навантаженням на плечовий суглоб. Цей суглоб один із найбільших у людському організмі, крім того, його анатомічна будова відрізняється значною складністю і здатністю виконувати рухи відразу за кількома осями, що підвищує небезпеку розвитку в ньому різних патологій [1].

Болить суглоб плечаБолить суглоб плеча дуже часто у цілком здорових людей молодого віку, які активно зміцнюють своє здоров’я за допомогою регулярних занять спортом. Тут ідеться не про біль, спричинений явними травмами (забоями, вивихами, переломами тощо), діагностика яких не становить особливих труднощів, а про той біль, який частіше виникає у стані спокою.

Причиною виникнення такого болю можуть бути одноманітні рухи руками, характерні для тренувань з багатьох видів спорту під час відпрацювання тієї чи іншої техніки:
теніс (великий і настільний — відпрацювання удару ракеткою по м’ячу або кульці);
хокей із шайбою чи м’ячем (кидок/удар по воротах);
волейбол (атакувальний удар);
гольф (удар ключкою по м’ячику);
бодібілдинг (вправи з навантаженнями для розвитку м’язів).

Багаторазові повторення одного руху руками призводять до тертя тих самих ділянок суглоба й прилеглих до нього тканин і стають причиною найбільш поширених захворювань, що викликають біль у плечі:
тендиніт;
бурсит.

Для тендиніту характерне запалення сухожиль, які разом із м’язами забезпечують здатність плечового суглоба до руху за різними осями, а під час бурситу запалюється синовіальна сумка суглоба, яка є його найважливішою складовою частиною [2].

В обох випадках патологія пов’язана з механічним впливом і на компоненти суглоба, і на тканини навколо нього.

Крім механічного впливу, є й інші причини виникнення болю в плечовому суглобі:
запальні процеси;
дегенеративно-дистрофічні зміни;
хвороби обміну речовин.

Нерідко причиною болю є поєднання двох і більше захворювань, наприклад, артроз плечового суглоба, обтяжений подагричним артритом.

Чому болять плечові суглобиЧому болять плечові суглоби — відповісти на це запитання можна тільки після вивчення інформації про особливості способу життя людини, її професійної діяльності, а також результатів спеціальних діагностичних досліджень — УЗД, рентгенографії, а за потреби — й знімків комп’ютерної томографії або магнітно-резонансної томографії (МРТ).

У найскладніших випадках може знадобитися ретельне обстеження хребта й внутрішніх органів — підступність хронічного болю в плечовому суглобі полягає в тому, що він нерідко ірадіює, тобто, в самому суглобі немає ніякої патології, одначе больові відчуття можуть відчуватися навколо суглоба.

Таким чином, крім захворювань власне самого плечового суглоба (бурсит, тендиніт, капсуліт, синовіт) причиною болю в ньому можуть стати й патології інших органів і тканин:
остеохондроз хребта;
хронічні хвороби печінки й жовчного міхура (цироз, камені);
ішемічна хвороба серця;
захворювання легень (туберкульоз, пневмонія).

Сильно болить суглоб плечаСильно болить суглоб плеча від такого досить рідкісного й досі мало вивченого захворювання як адгезивний капсуліт. Для цього захворювання плечового суглоба (яке також має й іншу назву — «заморожене плече») характерне посилення болю в нічний час, навіть якщо протягом усього дня суглоб практично не зазнавав навантаження.

Появу сильного нічного болю в плечі не слід залишати без уваги, борючись з ним час від часу за допомогою знеболювальних препаратів. Адгезивний капсуліт без лікування буде прогресувати й через якийсь час до болю додасться сильне обмеження рухливості плечового суглоба, яке значно ускладнить життя.

Лікування адгезивного капсуліту потребуватиме великої самодисципліни, оскільки крім приймання протизапальних препаратів і ліків, що розслаблюють м’язи, знадобиться також фізіотерапія і регулярне виконання комплексу вправ лікувальної фізкультури [3].

У деяких випадках навіть після повноцінного лікування адгезивного капсуліту можливе збереження обмеження рухливості в плечовому суглобі на тривалий час.

Чому болить суглоб плечаЧому болить суглоб плеча, можна в деяких випадках встановити за допомогою всього лише одного аналізу крові. Одначе в такому дослідження буде спеціальним: його мета — визначити рівень у крові сечової кислоти, надлишок якої призводить до розвитку подагри.

Для подагри характерне утворення кристалів мікроскопічного розміру в синовіальній рідині суглобів, внаслідок чого найменший рух завдає болю.

Плечові суглоби тут — не виняток: за подагри плечового суглоба присутній сильний біль, оскільки кількість синовіальної рідини в цьому суглобі значна, порівняно, наприклад, з міжфаланговими суглобами пальців рук — відповідно, буде велика й кількість кристалів сечової кислоти в ній.

У більшості випадків біль, викликаний подагрою плеча, ліквідується протягом кількох діб після початку лікування.

Зараз усе частіше для лікування подагричного артриту плечового суглоба застосовуються внутрішньосуглобні ін’єкції стероїдних гормонів. Одна така ін’єкція забезпечує зникнення болю протягом максимум півтора дня.

Сприяє звільненню від болю в плечі при подагрі й постійне дотримання спеціальної дієти.

Спостерігаються сильні болі в області плечового суглоба і при артрозі цього зчленування.Артроз плечового суглоба супроводжується дегенеративними й дистрофічними змінами як безпосередньо в хрящовій тканині суглоба, так і в прилеглих тканинах — зв’язках і капсулі суглоба, а також у кістках.

У результаті таких змін не тільки порушуються функції суглоба, а й виникає ниючий біль, який особливо посилюється під час спроб відвести руку вбік або назад. Коли захворювання прогресує, біль може віддавати і в лопатку.

Існує кілька факторів, що підвищують імовірність розвитку артрозу плеча:
травми (вивих, перелом, забій);
професії, пов’язані з фізичною працею, що викликає навантаження на цей суглоб;
заняття такими видами спорту, як важка атлетика, гімнастика, великий теніс;
наявність запальних захворювань плечового суглоба (ревматоїдний артрит, подагричний артрит).

Крім болю, який під час прогресування захворювання спостерігається і в стані повного спокою, є й інші характерні симптоми артрозу плечового суглоба:
відчуття оніміння;
обмеженість рухливості суглоба;
постійна напруженість м'язів, прилеглих до суглоба;
деформація суглоба.

Лікарі-ревматологи стверджують, що за відсутності лікування рано чи пізно артроз вразить і сусідні суглоби — грудинно-ключичний і акроміально-ключичний. У такому разі крім плеча біль з'являється і в області ключиці, лопатки й шиї, що супроводжується подальшим обмеженням рухливості верхніх кінцівок.

Залежно від змін, викликаних у плечовому суглобі артрозом, виділяють 3 ступеня цього захворювання, для кожного з яких характерний власний «набір» симптомів.

За артрозу І ступеня біль в області плечового суглоба й лопатки виникає тільки під час фізичного навантаження. Після його припинення біль дуже швидко зникає. Рухливість суглоба не змінена, рухи руки не обмежені, скутості немає.

Перехід хвороби в ступінь II призводить до посилення больових відчуттів у області суглоба, які до того ж стають постійними й не зникають у стані спокою. Дискомфорт посилюється через постійне напруження м'язів, прилеглих до плечового суглоба. Крім цього, з'являється обмеженість рухів рук — у першу чергу за спроби відвести їх назад. На цьому етапі розвитку хвороби під час руху руки з'являється специфічний хруст у суглобі.

Для артрозу плечового суглоба ІІІ ступеня характерний дуже сильний постійний біль, який може посилюватися в нічні або передранкові години. Виникає обмеженість практично всіх рухів верхніх кінцівок незалежно від напрямку. Виконання повсякденних завдань стає вкрай складним. Для цієї стадії артрозу плечового суглоба характерна поява остеофітів — кісткових наростів, що мають вигляд потовщень або горбочків, які іноді можна промацати під шкірою. Поява остеофітів є захисною реакцією на руйнування хрящової тканини, коли рухи в суглобі призводять до виникнення навантаження безпосередньо на кістку, позбавлену амортизатора у вигляді хряща.

1. Деформирующий артроз крупных суставов. Материалы IV Всесоюзного съезда травматологов-ортопедов, -М.,1981.
2. Косинская Н.С. Дегенеративно-дистрофические поражения костно-суставного аппарата. -Медгиз,1961.
3. Руководство по реабилитации больных с двигательными нарушениями / Под ред. А.Н. Беловой. О.Н. Щепетовой. - Т. 2. - М.. 1999.

Реклама лікарського засобу. Реєстраційне посвідчення: Терафлекс® №60, №120 UA/7749/01/01 від 17.01.2018, Терафлекс Адванс® №60, №120 UA/4142/01/01 від 04.12.2015. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.CH.10.2019.0640

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище, що виникло при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган. Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу , або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 0 44 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу або зверніться за телефоном 0 44 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.