Остеохондроз шийного відділу хребта
Остеохондроз — захворювання, спричинене передчасним «зношуванням» хрящової тканини міжхребцевих дисків, внаслідок чого також страждає хребет: виникає зміщення хребців відносно один одного, порушується постава, збільшується ризик утиску нервових корінців. А оскільки чутливі нервові корінці від хребта розходяться всіма областями організму, при їх утиску біль буде відчуватися і в інших «зацікавлених» органах.
Шийний остеохондроз розвивається в самому беззахисному відділі, його симптоми викликають болі, тому значно ускладнюють життя.
Шийний остеохондроз — що це?
Остеохондроз — патологічна зміна в хрящовій тканині міжхребцевих дисків. Ця структура підтримує усі рухи спини, шиї, попереку, забезпечуючи амортизацію і пом'якшуючи навантаження на хребет.
Диск — особливе хрящове утворення, що складається з кільцевих пластинок і ядра. Кожен диск займає місце між двома хребцями, а їх в тілі — 32-33 [1].
Коли диск виходить з ладу, хребці починають торкатися один одного, викликаючи біль і сковуючи рухи. У найнебезпечніших ситуаціях вони повністю паралізують людину, роблячи його інвалідом.
Остеохондроз шийного відділу виникає у верхньому (шийному) відділі хребта. Він складається з 7 хребців і займає область по всій довжині шиї. Хребці цього відділу відрізняються за своєю будовою, завдяки чому людина може робити різні рухи головою — крутити, закидати її назад. Шийний відділ — найрухливіший, він постійно навантажений, так як безперервно утримує голову. Тут розташовані артерії, що постачають кров до головного мозку. При «шийному остеохондрозі» (правильна назва – остеохондроз шийного відділу хребта) вони можуть бути стиснені, що загрожує поганим кровопостачанням мозку.
Причини виникнення
Остеохондроз шийного відділу хребта може розвиватися навіть у ранньому віці — у деяких людей вже у 11-16 років виявляються його перші ознаки. Основні причини захворювання:
- вроджені чи набуті аномалії хребта;
- постійне порушення постави;
- сидячий спосіб життя, нестача рухової активності;
- дефіцит мінералів і вітамінів;
- зайва вага;
- надмірне захоплення фізичними навантаженнями.
Все це сприяє зношуванню хрящової тканини і призводить до остеохондрозу. Додатковими факторами ризику виступають вік понад 40 років і наслідки травм.
Вчені досі сперечаються щодо теорій розвитку остеохондрозу. Провідних наразі дві [2]:
- Зміна метаболізму. Диск на 88% складається з води, але з віком ця кількість зменшується до 60%. До того ж, після 35 років змінюється кровообіг у спині.
- Інволюція (зворотній розвиток). До 20-25 років у диску зникають кровоносні судини, відбувається інволюція і ущільнення хряща — він втрачає еластичність і деформується.
Симптоми та ознаки
За остеохондрозу шийного відділу хребта симптоми виражені більше, ніж в інших відділах. Це пов'язано із двома причинами:
- шийні хребці менші за розміром і дуже близько розташовані один до одного;
- часто затискаються кровоносні судини і нервові корінці, розташовані у шийній ділянці.
Основні симптоми:
- слабкість у руках і втрата чутливості свідчать про утискання нервових корінців;
- складно повертати голову, це викликає біль, з'являється характерний хрускіт;
- біль у різних частинах тіла виникає, якщо утиснений нервовий пучок;
- слабкість, запаморочення і головні болі при остеохондрозі — ознаки утиснення кровоносних судин — порушується кровообіг і мозок отримує менше кисню.
Симптоми шийного остеохондрозу відіграють важливу роль у діагностиці транзиторних ішемічних атак (тимчасове порушення надходження крові до мозку). Ознаки остеохондрозу шийного відділу хребта зустрічаються більш ніж у 60% пацієнтів, які страждають на транзиторні ішемічні атаки [3].
Симптоми поділяють на 4 великі групи. Якщо турбує шийний остеохондроз, ознаки можуть бути такими:
Синдром | Прояв |
---|---|
Корінцевий | Затискається пучок нервів, з'являються болі в плечі і лопатці |
Кардіальний | Нагадує симптоми стенокардії |
Рефлекторний | Болі при повороті голови, можуть зміщуватися до грудей і спини |
Хребетний | Сильні болі в скроні і потилиці |